ForumIRC.Com - Tekil mesaj gösterimi - Bundan tam 9 yıl önceydi!
Tekil mesaj gösterimi
Thumbs up Bundan tam 9 yıl önceydi! #1
Regex - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Alt 24 Nisan 2021, 03:05


Yukarıdaki ekran görüntüsünden anlayabileceğiniz üzere 10 Nisan 2012 tarihinde ircforum.com'u kurmuştum.

Tamı tamına 9 yıl sonra, 10 Nisan 2021'de ise forumirc.com'u kurdum (açılış konusu).

Değişen onca şey... Evlenenler, barklananlar, sanalı bırakanlar derken o dönemki ekibimin yaklaşık %70'ini yeniden toplayabilmiş olduğum için mutluyum. Aramıza yeni katılan, eski-yeni ayırt etmeksizin şu anki yönetimde yer alan arkadaşlarımız var.

IRCForum.Com'u kurduğumda üniversite 1. sınıf öğrencisiydim, henüz 19 yaşındaydım. Şimdi mesleğini eline almış, hayatta görüp geçirmiş, 10 Mayıs'ta 28 yaşına girecek bir birey olarak daha olgun, daha profesyonel bir yönetim anlayışı uygulayabileceğime inanarak bu yola girdim.

Açılış konusunda ne kadar kurumsal konuştuysam özüme, nickime döndüğüm şu dakika itibarıyla bir o kadar bireysel konuşmak istiyorum. 9 yıl önce ve bugün de yanımda olan dostlarım başta olmak üzere 14 günlük bu kısa sürede 77 gerçek kişinin üye olduğu başarılı başlangıca imza attığımız için memnuniyetimi ifade etmek istiyorum.

IRC ve forum yaşantım boyunca birçok farklı kategoride emek verdim. Çocukluk dönemlerimde mIRC Scripting coder olarak Türkiye'de küçük yaşta coder sıfatı kazanan nacizane bir insan olarak ilk adımımı atmıştım.

O dönemleri hatırlayan, aslında son yıllarda kim popülerse onu unutmayan bu nankör sektörde @Set dostuma geçmişin hatırşinaslığını gösterdiği ve Coder Sorumlusu olarak aramıza katıldığı için teşekkür ederim. Benden başkası kendisine teklifte bulunsaydı kabul etmeyeceğini de belirtmiştir.

2019 yılında sektörü tekelinde bulunduran platform kiralandığında bir özel mesaj aldım. Kiralayanlar eskiden itibar ettiğim dostlardı. Teknik admin olarak beni görmek istediklerini belirttiler. Konuşmamız telefon görüşmesiyle devam etti.

“Forum Mahmut'un değil mi?” dedim. “Bilmem naparım Mahmut'u biz parasını verdik, kiraladık.” dediler.

“Peki” dedim. Developer olarak eklediler ve üstesinden gelemedikleri teknik problemleri belirtmeye başladılar. Ama bir sorun vardı! FTP bilgileri kiralayanlara forum sahiplerince verilmiyordu!

Bu gidişata bir “Dur!” demek gerekiyordu. O dur'u dedim ve 2006-2019 yılları arası 13 yılımın geçtiği bu platformda talep etmediğim hâlde bana teklif edilen görevden ayrıldım.

Görevden ayrıldıktan yanlış hatırlamıyorsam 6 gün sonra şöyle bir duyuru okudum:
“Falanca sebeplerden dolayı 1 aylık database kaybı oldu.”

“İyi de” dedim, “FTP güvenliğinize verdiğiniz önemi tam yedek (full backup) almaya gösterseydiniz bu yaşanmayacaktı!”

Ne özel hayatım kaldı ne manipülatörlüğüm... 2006'da üye olduğum platformda panel üzerinden 2006 tarihli üyelik tarihim 2010'a çekilecek kadar kinlenildi.

“Sustum.” Dedim ki, “Edepli edebinden susar, edepsiz ben susturdum zanneder”. Öyle de oldu.

Tarihi boyunca o tekelleşme bozulmamış, yıkılmamıştı. İlk olarak benim yaşadığım haksızlık sonrasında farklı farklı olaylar, farklı farklı kurulan IRC platformları belirli ivmeyi yakalayarak adaletsizliğe karşı duruşlarını sergilediler. (Hepsini ayrı ayrı tebrik ediyorum, kendileriyle hiçbir sorunumuz yoktur.)

Artık zamanı geldiğini düşündüm! IRC dünyasında; mazlum olan, mağdur olan, sesini duyuramayan, hakkını arayamayan, kimsesizlerin kimsesi olacak bir platforma ihtiyaç vardı! Baş kaldırabilen, sesini duyurmak isteyen, paranın değil de emeğin hüküm sürdüğü bir platformun var olmasının vakti çoktan gelmişti.

E 9 yıl önceki deneyimimle de sabitti, sadece bir teknik adam değil; aynı zamanda bir proje geliştiricisiydim.

---

ForumIRC.Com sizindir arkadaşlar, yetebildiğim müddetçe kapanmayacak ve başkalaşmayacaktır. Açılış konusunda verdiğim sözlerin, ön bilgisini sunduğum tüm projelerin arkasındayım ve sizi temin ederim ki; bunların tümü gerçekleşecek.

---

IRCForum.Com'dan bu yana yanımda olan dostlarım:
 • @CtrL (Ali)
 • @Cry (Serkan)
 • @Bahtiyar * Ne zaman dönecek olursa, üst yönetimde yeri hazırdır.
 • @Fearless (Deniz)

Kayıp Aranıyor:
 • Abyss (Remzi)
 • XfaCtoR (Osman)
 • Wick (Emre)
 • RocKets (Ahmet) * Haberdar edildi, turizm sezonu son bulduğunda müsait olup aramıza katılacak.
 • @AnqeL (Beyza) - Her zaman üst yönetimde yeri hazırdır.

ForumIRC ile Üst Yönetimimde Olanlar:
 • @Painfully (Esra): Gerek grafik çalışmaları, gerek iç düzenlemeleri ve fikirsel katkıları için ne kadar teşekkür etsem az. Hep söylüyorum, müzik piyasasında Sezen Aksu ne ise forum dünyasında Esra O'dur!
 • @Dea Dia (Mesude): Desteğini anlatmama kelimeler yetmez. Grafik konusunda sayılı başarılı kişilerin önde gelen isimlerinden biridir. İyi ki varsın.
 • @eLfida (Ela): Benim ponçiğim, onda gördüğüm star ışığını ve yönetici vasfını burada betimlememe gerek yok. Her zaman yanımda oldu, hep de FI'nin üst yönetiminde bir parçası olmaya devam edecek.

---

Global sunucularla destekleme projelerimiz, açılış konusunda belirttiğim; benzersiz farklarımız varlığını sürdürecek. Hep birlikte en güzel yerlere geleceğiz. Katkıları için herkese sonsuz teşekkür ederim.

Saygılarımla,
Regex/ForumIRC.Com Kurucusu
__________________
Tarihten dert yanarsan tarih olursun; tarihten ders alırsan tarih yazarsın.