ForumIRC.Com - Tekil mesaj gösterimi - Forum Sitesinden Beklentileriniz Nelerdir?
Tekil mesaj gösterimi
Standart Yanıt: Forum Sitesinden Beklentileriniz Nelerdir? #2
Bahtiyar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Alt 10 Mayıs 2021, 10:19
O algı bence eskiden vardı. Alışılagelmiş forum scriptleri varken daha az kullanılan forum yazılımları her zaman ezildi bu zamana kadar.

Ben de önyargılı yaklaştım hep SMF sistemine. Yıllar önce kurup altyapısını ve çok geride kalmış görselleri yüzünden bir daha SMF sistemine yaklaşmamıştım.

Son zamanlar ağır kan kaybeden vBulletin artık null(lisanssız) sitelere eskisi kadar önem vermiyor. Sebebi de artık güçlü alternatiflerin olması. Bana sorarsanız bir süre sonra lisans olayını kaldırırlar diye düşünüyorum. Veya lisans ücretini minimuma çekerler.

SMF, MyBB, PhpBB gibi ücretsiz hazır sistemler şuan gördüğüm kadarıyla sürekli güncelleniyor. Bu güzel bir şey. Xenforo ayrı bir dünya zaten. Adamlar günümüz zamanında yapılabilecek en modern sistemi kodladılar. Ama lisans ücreti de yüksek.

Insanlar ne mi istiyor? Insanlar istiyor ki bir foruma üye olduktan sonra "capcanlı", "sürekli güncel", "üye aktifliği yüksek" bir forum olsun. O yüzden kalıplaşmış forumlar her zaman yükselirken yeni projeler belli bir aşama sonra yerinde saymaya devam ediyor veya güçlü bir yan bağlantı satın alıyorlar. Bu algıyı kırmak gerek ama zor. Emek, sabır, azim. Belli bir süre insan sıkılıp bıraktığı için aslında başlanılan proje başladığı gibi bitmiş oluyor.