ForumIRC.Com - Tekil mesaj gösterimi - Forum Sitesinden Beklentileriniz Nelerdir?
Tekil mesaj gösterimi
Standart Yanıt: Forum Sitesinden Beklentileriniz Nelerdir? #3
Regex - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Alt 10 Mayıs 2021, 13:06
Kullanıcının bir forumdan, daha genel bir ifadeyle bir internet sitesinden beklediği erişilebilirlik, kullanılabilirlik ve kaliteli deneyimdir. Aslında arama motorları da bunu ister. Ama bizim zeki webmasterlar spam yapmayı, salt backlink kasmayı SEO zannediyor. Oysa Google, arama sonuçlarını kullanıcı deneyimine odaklayarak iyileştirmek için sürekli algorritmik güncellemeler getirdiğini bas bas bağırmaktan bıktı neredeyse.

Yine bununla ilgili SEO kriterleri var. Mesela bir siteden "hemen çıkma oranı" düşükse o site SEO açısından bir adım önde. Google diyor ki, ulan kullanıcı bu siteden hemen ayrılmadı; hatta sayfalar arası dolaşımda bulundu, demek ki kullanıcı bu siteyi sevdi. Öyleyse kullanıcı deneyimine önem verilen bir sitedir. Alayım şunu biraz önlere.

Sistem fark etmeksizin kullanıcı deneyimini, memnuniyetini sağlayabildiğiniz ölçüde başarılı olursunuz özetle.

vBulletin 3'ten vazgeçemeyişim benim web yöneticisi tarafında kişisel tercihimdir. Yoksa aynı deneyimi kullanıcıya SMF ile, XenForo ile ya da hatta Flarum ile verebiliyorsam sistemin kullanıcı memnuniyeti açısından bir farklılığı olmaz elbette. Ha şu olur, kullanıcı deneyiminden kastımız ne? İşin içerisine bu noktada bilgi güvenliği kavramı girerse o zaman sistemlerin hacklenebilme olasılıklarını, açıklarını, güncelleme alıp almadığını tek tek kontrol edip bu doğrultuda seçim yapmak gerekir.
__________________
Tarihten dert yanarsan tarih olursun; tarihten ders alırsan tarih yazarsın.