ForumIRC.Com - Tekil mesaj gösterimi - Psikolojide Kavramlar
Tekil mesaj gösterimi
Standart Yanıt: Psikolojide Kavramlar #207
Painfully - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Alt 14 Nisan 2021, 09:13
Öz Sevgi
XVIII. ve XIX. yüzyıl demokrasi teorilerinin ve liberal felsefenin bir erdem ve ideal olarak önerdiği öz sevgi (amour de soi bîr tür selflove) her bireyi sadece kendisini düşünmeye kendisinden kaygılanmaya sevkeden duygu olarak tanımlanmıştır. Bu duygunun bireyin bir objeyi göreceli değil (görecelilik karşılaştırmaya dayanır) mutlak bir ihtiyaca cevap vermesi halinde sahiplenmeye ***üren bir duygu olması gerektiği vurgulanmıştır.
Bu tanımda Ben kendi üstüne dönen kendi kendine yeterli bir bütünsellik gibi görülmektedir. Her insan kendi kendinin gözlemcisi dıştan hiç bir şeyin rahatsız etmediği bir kendinde mevcudiyet içinde bulunmaktadır.
Demokrasi teorisinde öz sevgiyi (amour de soi) izzet-i nefisle (amour propre) karşılaştıran Rousseau 'sivil durum'da tek tek bireylerin iradesinin genel iradeye göre durumunu 'doğa durumu'nda izzet-i nefsin öz sevgiye göre durumuna benzetmektedir. Ona göre insan öz sevgi güdüsüyle hareket ettiği için özünde iyidir; izzet-i nefis tarafından bastan çıkarıldığı içindir ki toplum tarafından bozulur insanlar birbirini yolsuzluğa iter. İnsanın doğal olarak 'iyi' olmasına karşılık toplumun 'kötü' olması paradoksaldır; bunun kaynağı öz sevginin yapısal olarak değişken olmasındandır; ancak bu değişkenlik sosyal kontratı mümkün kılmaktadır.
Öz sevgi ya da kişinin kendini sevmesi nihai analizde diğerlerinin onu sevgisiyle bir olmaktadır; zira sempati kendi kopyasını çiftini ikizini yaratmaktadır ikizini yaratma seyircisini taklitle eşdeğerlidir burada karşılıklı sevmenin zevkini arama kendi üstüne dönüşümlü (refleksif) sempati ilkesi işlemektedir.
__________________
“çirkinsiniz ve bu fiziksel değil.”