ForumIRC.Com - Tekil mesaj gösterimi - Psikolojide Kavramlar
Tekil mesaj gösterimi
Standart Yanıt: Psikolojide Kavramlar #208
Painfully - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Alt 14 Nisan 2021, 09:13
Özdeşleşme

Başlangıçta Freud'un hastalarıyla ilişkilerinden hareketle hipotetik olarak oluşturduğu bu kavram (Identification) bireyin erken yaşlardan itibaren bir başkasını model alarak kendi kişiliğini oluşturma sürecini ifade etmektedir.
Erken yaşlardan itibaren diğerleriyle bazı ortak yanları olduğunu farkeden çocuk ya kendini onlara ya da diğerlerini kendisinin bir parçasına benzeterek özdeşleşme sürecine girmekte ve onlar tarafından aktarılan değerlere göre 'ideal ben'ini oluşturmaktadır. Özdeşleşme çocuğun model olarak aldığı ayrıcalıklı bazı kişilerle (anne-baba öğretmenler otorite figürleri vb.) etkileşime girerek kendi kimliğini inşa etme eğilimidir.
Özdeşleşme kavramı sosyal etki araştırmalarında konformizm ya da uymanın belirli bir tipine işaret etmektedir. Sosyal etkiye maruz kalan bireyin tepkilerini itaat özdeşleşme ve benimseme olarak üç farklı tipe ayıran Kelman (1958) özdeşleşmeyi şu şekilde tanımlamaktadır.
Özdeşleşme durumunda birey grubun görüşlerini değil gruptaki kişilerle ilişkilerini dikkate alır; onun için önemli olan gruptaki beğendiği değer verdiği kişilerle ilişkileridir ve tepkilerinde onları örnek alır; onlarla ilişki kurmak veya ilişkilerini korumak geliştirmek ister (dolayısıyla grubun görüşünü benimsemesi söz konusu değildir; yalnız kaldığında terk edebilir).
Özdeşleşme kavramı daha yakın yıllarda grupların oluşumunu açıklamada kullanılmıştır. Turner ve arkadaşlarının (1982 1988) ortaya attıkları sosyal özdeşleşme modelinde kişiler için önemli olanın 'ben kimim?" sorusu olduğu vurgulanır; bu soruya verilen kategorisel cevaplara göre sosyal özdeşleşme mekanizması işler ve kişiler aralarında bir çekim veya dostluk ilişkisi olmasa da kategori benzerliği temelinde gruplar oluştururlar.
__________________
“çirkinsiniz ve bu fiziksel değil.”