En Eski Hayvan Kanıtlarının Gerçek Kökeni Keşfedildi - ForumIRC.Com

Beni Anımsa?
Etiket Listesi

Cevapla Yeni konu oluştur
Standart En Eski Hayvan Kanıtlarının Gerçek Kökeni Keşfedildi #1
Painfully - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Alt 08 Temmuz 2021, 12:39
En Eski Hayvan Kanıtlarının Gerçek Kökeni Keşfedildi


Bilim insanlarından oluşan iki ekip, Dünya üzerindeki kompleks yaşamın kökeni üzerine uzun zamandır süregelen tartışmaları sona erdirdi.Su altındaki algler. C: Ilya Bobrovskiy Ortak yürütülen iki çalışmada, 635 milyon yıllık bir taştan çıkarılan moleküler fosiller, hayvanlara dair bulunan en eski kanıtlar olmasa da yaygın görülen alglere dair bulunan en eski kanıtlardı.
Avustralya Ulusal Üniversitesi, Max Planck Enstitüsü ve Kaliforniya Teknoloji Enstisüsü (Caltech)’ nden araştırmacılar, keşfin evrim anlayışımız için önemli çıkarımlar ortaya koyduğunu ileri sürüyor.

Çalışmalardan birinin eş yazarı, Avustralya Ulusal Üniversitesi’nden Dr. Lennart van Maldegem “Bu keşif, günümüzün yaklaşık 100 milyon yıl öncesinden hayvanlara dair kanıtlar taşıyor.” diyor.
“Yaygın alglerin bazı moleküllerinin, süngergillerin ürettikleriyle birebir moleküllere dönüştüren jeolojik işlemlerle başkalaştırılabildiğini gösterebildik.”Sünger. C: M. Neumann Avustralya Ulusal Üniversitesi’nden bir diğer araştırmacı Prof. Jochen Brocks, en eski hayvan atalarımızın ne zaman ortaya çıktığı ve okyanuslarda çoğaldığına dair gizemin yüz yıldan fazla bir süredir paleontologların kafasını karıştırdığını belirtiyor.
Brocks ayrıca on yıl önce, bilim insanlarının bir zamanlar Orta Doğu’da antik bir denizin dibinde olan kayalarda bir hayvan steroitinin moleküler fosillerini bulduğunu söylüyor.
“Asıl soru, gezegen boyunca deniz tabanının çoğunu kaplayan bu süngerlerin, nasıl bu kadar çok sayıda olup da vücut fosili bırakmadığıydı.”
Diğer araştırmanın baş yazarı olan Dr. Ilya Bobrovskiy , araştırmacıların “bu gizemi çözebildiklerini” söylüyor.
“Gerçek süngerlerin bu steroitleri üretebilen tek canlı organizmalar olduğu ortadayken, kimyasal işlemler biyolojiyi taklit edebilir, yaygın ve çokça bulunan alglerin sterollerini ‘hayvan sterollerine’ dönüştürebilir” diye ekliyor.
“Bu moleküller, jeolojik zaman ve sıcaklılklar simule edildiğinde laboratuvarda üretilebilir, ancak biz aynı zamanda bu süreçlerin antik kayalarda oluştuğunu göstermiş olduk.”

Australian National University. 23 Kasım 2020.
Makale: van Maldegem, L. M., Nettersheim, B. J., Leider, A., Brocks, J. J., Adam, P., Schaeffer, P., & Hallmann, C. (2020). Geological alteration of Precambrian steroids mimics early animal signatures. Nature Ecology & Evolution, 1-5.

arkeofili
__________________
“çirkinsiniz ve bu fiziksel değil.”
Cevapla Yeni konu oluştur

İçeriği Sosyalleştir


Şu anda bu konuyu görüntüleyen etkin kullanıcılar: 1 (0 üye ve 1 konuk)
 

Benzer Konular
Konu
Konuyu Başlatan
Forum
Cevaplar
Son Mesaj
Painfully
Forum Oyunları
6
31 Temmuz 2021 21:39
Lareina
Üyelerimize Soruyoruz!
2
29 Mayıs 2021 16:08
Dea Dia
Bilim ve Teknoloji
0
16 Mayıs 2021 18:15
Painfully
Kişisel Gelişim
1
06 Mayıs 2021 12:39
Painfully
Atasözleri ve Deyimler Sözlüğü
0
05 Mayıs 2021 16:19

© İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren ForumIRC.Com sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.