Herhangi Bir Şeyi Her Yönüyle İrdeleyebilmeyi Sağlayan 6 Şapkalı Düşünme Tekniği - ForumIRC.Com

Beni Anımsa?
Etiket Listesi

Beğeni Ağacı1Beğeniler
  • 1 Post By Dea Dia

Cevapla Yeni konu oluştur
Standart Herhangi Bir Şeyi Her Yönüyle İrdeleyebilmeyi Sağlayan 6 Şapkalı Düşünme Tekniği #1
Dea Dia - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Alt 19 Haziran 2021, 22:50
Herhangi Bir Şeyi Her Yönüyle İrdeleyebilmeyi Sağlayan 6 Şapkalı Düşünme Tekniği

Dr. Edward De Bono, daha etkili düşünmek ve bir konuyu her açıdan ele alabilmek için geliştirdiği teknik olan 6 Şapkalı Düşünme Tekniği'ni aynı adlı kitabında anlatmıştı. Hem bireysel hem de ekip çalışmaları için çok faydalı olan bu tekniği anlatıyoruz.

İnsanları diğer canlılardan ayıran en önemli farkı düşünme kapasitesinden gelir. Haliyle, binlerce yıllık süreç içerisinde düşünebilme becerimizi geliştirmek için onlarca farklı yöntem geliştirdik.

Bu yöntemlerden biri de Dr. Edward De Bono'nun geliştirdiği 6 şapkalı düşünme tekniği adı verilen yöntem. Bu yöntem sayesinde grup çalışmalarında ya da bireysel çalışmalarımızda, farklı şapkalara göre düşünerek daha verimli sonuçlar alabiliyoruz. Her bir şapka, üzerinde düşündüğümüz şeye farklı bir yaklaşım sağlamayı amaçlıyor. Peki bu şapkalar ne anlama geliyor?

Mavi ŞapkaMavi şapka demek, genel anlamıyla büyük resmi görebilmek ve vizyon ortaya koyabilmek ile ilgilidir. Bu şapkayı taktığımızda genel ilerleyişi her yönüyle ele almamız gerekir. Genellikle yöneticilerin herhangi bir olaya yaklaşımı bu şekilde olur. Tüm etmenleri değerlendirmek, öncelikleri belirlemek bu rolün özellikleri arasında yer alır.

Beyaz Şapka
Bu şapkayı takanların işi objektif olmaktır. Nesnel verileri değerlendirmek, duyguları tamamen işin içinden çıkarmak bu rolün olmazsa olmazıdır. Sadece gerçeklere ve eldeki bilgilere odaklanır. "Elimizde hangi veriler var? Ne biliyoruz? Eksik olan bilgilere nasıl ulaşabiliriz?" gibi sorular sorar.

Kırmızı ŞapkaBir anlamda beyaz şapkanın tam tersidir. Duyguları, tutkuları, istekleri düşünme sürecine dahil etmekte kullanılır. Oldukça öznel olan ve kişisel deneyimlerden beslenen kırmızı şapka, duygusallığı ve sezgileri temsil etmekle görevlidir.

Yeşil ŞapkaYeni fikirleri temsil etme görevi yeşil şapkanındır. Yeni fikirleri ve yaratıcılığı, alternatif fikirler üretilmesini destekler. "Bunu daha farklı nasıl yapabilirim? Alternatif bir yol var mıdır? Neyi alternatif olarak kullanabilirim? Farklı ne deneyebilirim?" sorularını sorar.

Sarı ŞapkaSarı şapka genel anlamıyla iyimserliği temsil eder ve bardağın dolu tarafına bakar. Olumlu düşünmek, avantajlara ve fırsatlara odaklanmak bu şapkanın özelliğidir. Alınacak olası kararların, izlenecek olası yöntemlerin olabilecek en pozitif yanlarına odaklanmasıyla öne çıkar.

Siyah ŞapkaSarı şapkanın tam aksine siyah şapka ise kötümser ve karamsardır. Olabilecek en kötü durum senaryolarını ortaya koymaya çalışır. Siyah şapka "Bu iş tutmaz ya" demez, işin yapılması durumunda karşılaşılabilecek en kötü senaryoya karşı hazırlıklı olmayı sağlar.

Her şapkanın ve her rolün gerekli olduğu, etkisinin ortaya çıktığı süreçler farklıdır. Ayrıca belli aşamalardan sonra aynı şapkaları tekrar takmak gerekebilir. Örneğin bir fikir ilk defa ortaya çıkıyorsa, düşünme sürecinin en verimli olması için mavi, beyaz, yeşil ve sonunda da tekrar mavi şapka ile düşünülmesi tavsiye edilir. Zaten bütün düşünme süreçleri de mavi şapka ile başlar ve mavi şapka ile biter.

Hangi düşünme ve planlama aşamasında hangi şapkalara göre düşünülmesi gerektiğine dair alternatiflerden bazıları ise şöyle:

İlk fikir aşaması: Mavi, beyaz, yeşil, mavi

Alternatifler arasında seçim yapma: Mavi, beyaz, yeşil, sarı, siyah, kırmızı, mavi

Çözümleri tanımlama: Mavi, beyaz, siyah, yeşil, mavi

Hızlı geribildirim: Mavi, siyah, yeşil, mavi

Stratejik planlama:
Mavi, sarı, siyah, beyaz, mavi, yeşil, mavi

Süreç geliştirme: Mavi, beyaz, diğer beyazlar, sarı, siyah, yeşil, kırmızı, mavi

Sorun çözme: Mavi, beyaz, yeşil, kırmızı, sarı, siyah, yeşil, mavi

Performans değerlendirme: Mavi, kırmızı, beyaz, sarı, siyah, yeşil, mavi

Düşünme sürecinde şapkanın rengine göre bu sekanslar daha uzun olabilir. Ayrıca farklı süreçler için farklı sıralamalar da oluşturulabiliyor, yani her seferinde aynı kalıba uymak gibi bir zorunluluk söz konusu değil.

webtekno
Charismax bunu beğendi.
Cevapla Yeni konu oluştur

İçeriği Sosyalleştir


Şu anda bu konuyu görüntüleyen etkin kullanıcılar: 1 (0 üye ve 1 konuk)
 

Benzer Konular
Konu
Konuyu Başlatan
Forum
Cevaplar
Son Mesaj
Painfully
Atasözleri ve Deyimler Sözlüğü
0
07 Mayıs 2021 19:02
Painfully
Atasözleri ve Deyimler Sözlüğü
0
07 Mayıs 2021 18:58

© İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren ForumIRC.Com sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.