ForumIRC.Com

ForumIRC.Com (https://www.forumirc.com/)
-   Duyurular (https://www.forumirc.com/duyurular/)
-   -   ForumIRC.Com ~ Açılış Konusu (https://www.forumirc.com/duyurular/3-forumirc-com-acilis-konusu.html)

Regex 10 Nisan 2021 23:24

ForumIRC.Com ~ Açılış Konusu
 
Merhaba,

10 Nisan 2021 Cumartesi günü itibarı ile ForumIRC.Com kullanıma açılmıştır.

Proje Amacı Nedir?
Günümüzde her geçen gün teknolojik olanakların gelişmesine paralel, çağın gerisinde kalan uygulamaların kan kaybettiği gerçeğiyle yüzleşiyor ve bu hakikati kabul ediyoruz. Ancak birçoğumuz için hala IRC, vazgeçilmez bir tutkudur. Bu çerçevede; halihazırda birçok irili ufaklı IRC sunucusu faaliyet göstermekte, bu sunucularda azımsanamayacak yönetici ve katılımcı topluluklarıyla IRC protokolünün varlığı sürdürülmektedir. Gerek bu sunucuların, gerekse sunuculardan bağımsız IRC kullanıcılarının gerçekten kaliteli, objektif ve kendilerini daha iyi ifade edebilecekleri bir IRC forum sitesine ihtiyacı olduğunu düşündük. Bu kaliteyi de biz sunacağız.

Peki, biz kullanıcılarımıza ne vaadediyoruz?
Bilindiği üzere IRC camiasında son 2-3 yıl öncesine dek uzunca bir dönem IRC forum tekelleşmesi vardı. Tekelleşmenin getirdiği diktanın dolayısıyla, yanlış giden şeylere karşı kurulan yeni platformlar alemde ses getirerek başarıyı yakalayabildiği için artık, bu tekelleşmeye dayalı tabu yıkıldı. Tıpkı IRC sunucularında olduğu gibi artık IRC forumları arasında da bir çoğulculuk anlayışı hakim kılındı. Biz ise bu anlayışa yepyeni bir soluk olup, kimseyle düşmanlık etmeden, rakip forumlara "İllegal Faaliyetler" bölümünde konu açtırıp kin kusarak ya da itibarlarını zedeleyici entrikalar içerisine girerek değil; bir rekabet olacaksa şereflice ve onurluca, projelerimizle, kalitemizle bu farkındalığı yansıtıp, kullanıcılarımıza özgünlüğü ve benzersiz farklarımızı deneyimletmeyi; son radede de tercih kararını onlara bırakmayı amaç edinerek yola çıkıyoruz. Kullanıcılarımıza memnuniyeti, objektifliği ve en önemlisi özgünlüğü taahhüt ederek başlıyoruz.

En basitinden 2007 yılında bir IRC sunucusu için "Haftanın Polemiği" konusu açıldığında o sunucunun artıları ve eksileri masaya yatırılır, "eleştiri, geliştirir" mentalitesine uygun şekilde forumlarda kaliteli yorumlar ve fikir teatileri yapılırdı. Şimdi buna baktığımız zaman polemik adı altında açılan konularda sadece sunucuların "/MOTD" dosyası paylaşılıyor ve gelen yorumlarda yalnızca başarı dilekleri ifade ediliyor. Farklı platformlarda gerçekleştirilen uygulamaların birebir kopyalanmadığı, daha özgün, gelişime ve geliştirmeye yönelik, forum sözcüğünün literatürdeki anlamını tam manasıyla karşılayabilen, yönetimde çoğulcu demokrasi anlayışını benimseyen, kendini dev aynasında görmeyen ve fakat yönetim zaafiyeti göstermemek adına da hiyerarşiden ödün vermeyen. Ne aşırı kuralcı ne de suistimale, huzur bozanlara müsamaa gösterecek yumuşaklıkta olmayan kararlı, sistematik, hoşgörülü, kendi içerisinde kuralları ve tüzüğü formlar ile hazırlanmış olacağından adaletsizliğe uğramanızı olanaksız kılacak bir yönetim anlayışını benimseyerek karşınıza çıkıyoruz.

Biz Kimiz?
Yanımızda yol arkadaşlarımız var. Burada gördüğünüz kadro ve aramıza kısa süre içerisinde dahil olacak sürpriz isimler yıllardır IRC kültürü içerisinde kendisini kanıtlamış, saygın, başarılı, bilgili, nitelikli insanlar. Bendeniz "admin" ise şu an için sansasyonel olguların vuku bulmasını engellemek adına stratejik planlamamız açısından anonim kalmayı yeğliyorum. Elbette bir süre içerisinde nickime döneceğim. (Kendimi gizlemiyorum, çoğu arkadaşımız zaten kim olduğumu biliyor. Öyle amacım olsa bu açılış konusunu yönetimden bir dostumuza açtırırdım.) Dediğim gibi stratejik amaçla düşünülmüş, en geç 2 hafta ila 1 ay sürecek bir dönemdir. Sonrasında admin kullanıcısı özüne dönecektir. (Yukarıda 2007 yılından bahsettiğime göre bu alemde ne kadar eski olduğum da açıktır.)

Benzersiz Farklarımız Neler?
Çok sayıda farklı alana ilişkin projeyi bir çırpıda, hele ki uzun tutulmaması gerektiğini düşündüğüm açılış konusunun potasında eriterek dile getirmek oldukça güç. Bunları zamanla deneyimleyerek ayırt etme gücünüzle özümseyeceksiniz. Bu hususta; açacağımız yeni duyurular, başlatacağımız yeni ve eşi benzeri görülmemiş özgün etkinlikler de elbet rol oynayacak. Kısaca birkaç ön bilgi vermem gerekirse;
  • Bizim için özgünlüğün öneminin büyük olacağını söylemiştim.
  • ForumIRC'e özgü SEO analiz, whois sorgulama araçları gelecek. Kolayca FI üzerinden SEO değerlerinizi kontrol edebilecek; domain sorgulaması, sıralama kontrolü vb. yapabileceksiniz.
  • Ne yazık ki sanal ortamda art niyetli kişilerin varlığını inkâr etmemiz olanaksız. Domain alım ve satımlarında, sunucu satışlarında, kiralama işlemlerinde, shell/hosting tedariğinde, makale yazdırma ticaretlerinde mağduriyetler yaşanabiliyor. Bu mağduriyetleri minimize etmek için FI üzerinde GET (Güvenli E-Ticaret) sistemi oluşturacağız. Herhangi bir komisyon ve kâr amacı gütmeden alışveriş yapacak kişiler bizlere ulaşacak. Biz aracılığı sağlayarak, iki tarafın da mağdur olmamasını sağlamış olacağız. (IRC forumları içerisinde bir ilk!)
  • IRC sunucularının desteği olmadan, biz de olamayız. Bunu biliyor ve benimsiyoruz. Ancak sıradan banner-kategori, röportaj gibi aktivitelerin yanı sıra FI'yi destekleyen IRC sunucularına ücretsiz SEO danışmanlığı sağlayarak Google'da yükseliş göstermelerinde katkıda bulunacağız. (IRC forumları içerisinde bir ilk!)
  • Yukarıda ticari ve hukuki sorunların ne denli ciddi boyutlara varabildiğinden söz etmiştim. Bu çerçevede; her platformda görüp, alışkın olduğunuz "Sorun, Cevaplayalım!" bölümüne nazaran "FI - Bilişim Hukuku Destek" bölümümüz faaliyette olacak ve hukuki sorunlarınıza ilişkin mevzuat çerçevesinde ücretsiz, hukuki destek alabileceksiniz. (IRC forumları içerisinde bir ilk!)

Yazılım ve Tasarım Hakkında;
Kullandığımız yazılım vBulletin 3.8.5 kararlı sürümdür ve tabii ki lisanslıdır. Tasarım konusunda ise, we love Google diyerek çıktığımız yolda öncelikle kullanıcı deneyimine hitap eden, bununla beraber arama motoru dostu bağlantı ve kodlama yapısını birlikte sunabilmek adına vBulletin 3 için vBootstrap teması üzerinden kendi geliştirdiğimiz; FI-Modern tasarımı ile zorlu yola adım atıyoruz. Bu modern tasarıma imza atan aynı zamanda forumun Front-End kısmıyla ilgilenecek olan; @Tech 'tir. Tasarım tamamıyla responsive olup, hem masaüstü deneyimi hem de mobil kullanıcı deneyimi için uygunluk sağlamaktadır. Eklenti kodları tek tek temaya özgü geliştirilerek responsive hale getirilmiş ve optimize kod yapısına özen gösterilerek forum yayına açılmıştır.

Default tema yok mu Default tema? Default olmadan yaşayamam..
Endişelenmeyin! Biz yıllardır nasıl ki IRC tutkusuyla teknolojik koşullara her ne kadar adapte olmaya çalışsak dahi alışkanlıklarımızı, alışılagelmiş uygulamalarımızı terk edemiyorsak forum kullanımı sırasında da aynı problemin baş göstereceğinin farkındayız. Eski kafalı değiliz, ama öyle alışmışız. Bunun için de FI-Antik temamız kullanılabilir durumda hazırlanmıştır. Alıştığınız dizaynda forumu kullanmak için alt kısımdan seçebilirsiniz. Ancak Google gözünde negatif puan almamak adına ana temamız FI-Modern tasarımı olarak kalacak ve önceliğimiz bu tema üzerinde geliştirmeleri sürdürmek olacaktır.

(Gerek FI-Modern, gerekse FI-Antik temalarının geliştirmesi @Tech tarafından devam edecektir. Daha mükemmeli yakalayabilmek adına önerilerinizi bize, ilgili başlık altından sunmayı ihmal etmeyin ve bundan lütfen çekinmeyin.)

IRC dünyasına bu yeni oluşumun hayırlı, uğurlu olmasını diliyoruz. Hepiniz hoş geldiniz, sefalar getirdiniz.

Saygılarımla,
admin
ForumIRC.Com Kurucusu

Dea Dia 10 Nisan 2021 23:28

Yanıt: ForumIRC.Com ~ Açılış Konusu
 
Hayırlı olsun.

Bahtiyar 10 Nisan 2021 23:58

Yanıt: ForumIRC.Com ~ Açılış Konusu
 
Büyük bir emek var ortada. Elinize, emeğinize sağlık.

Zamanla her şey düzene girecektir tamamen. Bu öyle 2-3 gün düşünülüp faaliyete girmiş bir platform olmadığı gibi misyonumuzun arkasındayız.

IRC alemine yeni bir soluk olması dileğiyle. Hayırlı olsun.

Kaf Dağı 11 Nisan 2021 00:32

Yanıt: ForumIRC.Com ~ Açılış Konusu
 
Harbi emek var gerçekten emeğinize sağlık

Painfully 11 Nisan 2021 00:58

Yanıt: ForumIRC.Com ~ Açılış Konusu
 
Hayırlı olmasını dilerim, başarılar.

eLfida 11 Nisan 2021 01:10

Yanıt: ForumIRC.Com ~ Açılış Konusu
 
Bu forumun büyük ses getireceğini ilk duyduğumda hissetmiştim. Emek kokuyor, adalet kokuyor vesselam.
Hiç bir foruma benzemeyeceğini şu satırları yavaşça sindirerek okuduğunuzda zaten anlamış olursunuz.
Her açıdan mükemmel olan forum ve tabii ki geliştirmeye devam edeceklerinden adım kadar emin olduğum kadrosuyla çok çok iyi yerlere gelecektir.
Sağlanan imkanlar ise diğer forumlarda görülmemiş şeyler.
Yolunuz açık olsun. Hayırlı olsun ^^

Melodram 11 Nisan 2021 01:15

Yanıt: ForumIRC.Com ~ Açılış Konusu
 
merhaba, admin başvurusu buradan yapılıyordur umarım... emeklerinizin karşılığını almanızı dilerim dostlar, hayırlara vesile olsun. maşallah, nazar boncuğu bırakayım...

imza: forumun 10. üyesi 10 numara melo...

Linux 11 Nisan 2021 04:12

Yanıt: ForumIRC.Com ~ Açılış Konusu
 
Vallahi ne diyebilirim ki, değindiğin her konunun altına imzamı atabilirim.
Ne yazık ki IRC Forum kültürü, kendini tamamen "İyi dilek, temenni ve sadece reklamların" yer aldığı genel çöplük forumlar boyutuna taşıdı.
Hal böyle iken, insanların öğrenme ve devamlılık beklentisi hissiyatını da kaybettiğini düşünüyorum.

Bu açığı kapatabileceğini ve neler yapabileceğini(seni ve dostlarını) bilerek, düşünerek Vira Bismillah diyorum ve başarılarını yakından, büyük bir haz ile takip edeceğimi bilmeni istiyorum güzel insan.

CtrL 11 Nisan 2021 17:33

Yanıt: ForumIRC.Com ~ Açılış Konusu
 
Bu forumun spontane bir oluşum değil; yılların birikimi olduğunu/olacağını düşünüyorum.
IRC/mIRC ortamının başından beri her aşamasında bulunarak yaptıklarını biliyorum. Bu konseptin oluşmasında, IRC konsepti ile açılan forumlarda ki yerini de.
Anlattığın gibi özgünlüğü ile ön planda olacak bir oluşum olacağı düşüncesindeyiz.
Herkes için hayırlısı olsun.

Fromhell 11 Nisan 2021 23:32

Yanıt: ForumIRC.Com ~ Açılış Konusu
 
Hayırlısı olsun, başarılar dilerim.


Forum saati GMT +3 olarak seçilmiştir.
Şuanki saat: 08:53.

Powered by vBulletin® Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2021, Jelsoft Enterprises Ltd.