ForumIRC.Com

ForumIRC.Com (https://www.forumirc.com/)
-   MacOS (https://www.forumirc.com/macos/)
-   -   macOS Monterey tanıtıldı: Evrensel kontrol, AirPlay to Mac, Shortcuts (https://www.forumirc.com/macos/2107-macos-monterey-tanitildi-evrensel-kontrol-airplay-mac-shortcuts.html)

fatal 08 Temmuz 2021 11:19

macOS Monterey tanıtıldı: Evrensel kontrol, AirPlay to Mac, Shortcuts
 

Apple’ın masa üstündeki başarılı platformu macOS bugünkü yenilik yağmurundan nasibini aldı. Firmanın macOS Monterey sürümü dikkat çekici pek çok önemli yeniliği bünyesinde barındırıyor.

Evrensel Kontrol nedir?

Mac sistemlerinin sonraki durağı olacak macOS Monterey güncellemesi ile gelen en dikkat çekici yenilik Evrensel Kontrol oldu. Bir Mac cihazındaki fare ve klavyenin iPad ve iPhone modelleri ile kullanılmasını sağlayan özelliğin videosu da ilgi çekiciydi.

Oldukça ilginç olan bu özelliğe AirPlay to Mac özelliği de eşlik ediyor. Bu kez imleç iPad ekranından bir fotoğraf karesini alarak önce MacBook sonra da iMac ekranına getiriyor. Bu özellik Mac bilgisayarların hoparlörlerini iPad ile uzaktan kontrol etmeye de yarıyor.


Safari ve Shortcuts

iOS ekosisteminde kullanıcıların sık kullandıkları uygulamalar ile ilişkili görevleri otomatik olarak başlatabildikleri Shortcuts özelliği Mac sistemlere de geldi. Tek bir tıklama ile belirli bir kaynaktan ses kaydı başlatma, bir kaynaktan GIF oluşturma, belirlenmiş kişilerle dosya paylaşma gibi görevler hızlıca yerine getiriliyor. Ayrıca Automator görevleri ilk günden itibaren Shortcuts özelliğine aktarılacak.

Safari ise yeni sekme özelliği sayesinde web sitelerinin temalarına uygun dinamik renk değişimi sunmasını sağlıyor. Sekme Gruplama türlerine göre sekmeleri gruplamanızı sağlıyor. Bu gruplar anlık olarak iOS Safari sürümünde de senkronize oluyor. Son olarak Safari eklenti desteği iOS Safari uygulamalarında da senkronize bir şekilde çalışıyor.


Diğer yenilikler

macOS Monterey ile gelen diğer özellikler ise Facetime mekansal ses ve gürültü engelleme desteği, herhangi bir uygulama veya web sitesi üzerinde iken hızlı not almanızı sağlayan Hızlı Not, Notlar uygulamasında ortak çalışanların düzenlemelerini gösteren Aktivite Görünümü, yaptığınız işlere göre bildirim bileşenlerini fitreleyebileceğiniz Focus, SharePlay ile Facetime üzerinde içerik paylaşımı, fotoğraflardaki metinleri algılayabilen Canlı Metin, iCloud+ desteği, Apple M1 üzerinde mekansal ses desteği, eposta servisinde veri toplamanın engellenmesi sayılabilir. macOS Monterey bugünden itibaren beta sürecine başladı ve sonbaharda erişime açılacak.


Forum saati GMT +3 olarak seçilmiştir.
Şuanki saat: 19:35.

Powered by vBulletin® Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2021, Jelsoft Enterprises Ltd.