Şehzade Cihangir Kimdir? - ForumIRC.Com

Beni Anımsa?
Etiket Listesi

Cevapla Yeni konu oluştur
Standart Şehzade Cihangir Kimdir? #1
Painfully - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Alt 06 Ağustos 2021, 11:21
Şehzade Cihangir Kimdir?

Şehzâde Cihangir babası Kânûnî’nin onüç çocuğundan sekizinci oğludur. Hürrem’den doğmuştur dünyâya kambur gelmiş bu çocuktur. Öte yandan… Bedenî kusurundan dolayı aynı anneden olan kardeşleri tarafından bile dışlanmıştır. Onu seven kardeş ise annesinin can düşmanı Mâh-ı Devrân Sultanın oğlu Mustafa’dır. Tabiatıyla o da Mustafa’yı çok sevmiştir. Hem o derecede sevmiştir ki ağabeyinin bizzat şâhit olduğu îdâmı onun da ölüm sebebi olacaktır.
Cihangir 1531’de İstanbul’da doğmuştur. Kendisi hattat (yazı ustası) olup ayrıca “Zarîfî’ mahlâsını kullanan bir şâirdir de. Belki beden kusurunu dikkate alarak saltanat hırsından uzak durmuştur. Nitekim kendisine teklif edilen Amasya sancak beyliğini de kabûl etmemiştir. Yirmiki yaşında öldüğü târihe kadar babası yanından hiç ayrılmamıştır.
Ağabeyi Şehzâde Mustafa’nın boğdurulduğu sırada o da babasının çadırında olduğundan olayı en yakından yaşamıştır. Bu onun rûhunda öylesine bir hasar bırakmıştır ki îdam sonrası düştüğü büyük travmanın sonucuna daha fazla dayanamayıp babasıyla Halep’e vardıklarında (28.08.1553) Ora’da melânkoliden ölmüştür.
Kânûnî adına İstanbul Şehzâde Câmiini yaptırdığı Bugün İstanbul-Beyoğlu’ndaki Cihangir mahâllesi bu adını işte bu tâlihsiz evlâttan almış bulunmaktadır. Babası bu yeri onun adına kurdurmuş olup aynı yere câmi imâret tekke ve türbe yaptırmıştır.
__________________
“çirkinsiniz ve bu fiziksel değil.”
Cevapla Yeni konu oluştur

İçeriği Sosyalleştir


Şu anda bu konuyu görüntüleyen etkin kullanıcılar: 1 (0 üye ve 1 konuk)
 

Benzer Konular
Konu
Konuyu Başlatan
Forum
Cevaplar
Son Mesaj
Painfully
Osmanlı Tarihi
0
06 Ağustos 2021 11:20
Lareina
Üyelerimize Soruyoruz!
3
13 Mayıs 2021 19:16
Painfully
Mitoloji
0
04 Mayıs 2021 19:11
Painfully
Mitoloji
0
04 Mayıs 2021 19:11

© İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren ForumIRC.Com sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.