Sabiha Sultan - ForumIRC.Com

Beni Anımsa?
Etiket Listesi

Cevapla Yeni konu oluştur
Standart Sabiha Sultan #1
Painfully - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Alt 06 Ağustos 2021, 11:21
Sabiha Sultan

“Rukiye Sabiha Sultan” “Rukiye Sabiha Osmanoğlu” (d. 19 Mart 1894 ö. 26 Ağustos 1971 İstanbul) son Osmanlı padişahı Sultan Vahdettin’in kızı son Osmanlı Halifesi Abdülmecit Efendi’nin gelinidir.

1894 yılında dünyaya geldi. Babası son Osmanlı padişah Sultan Vahdettin annesi ise Vahdettin’in ilk eşi olan Emine Nazikeda Kadın Efendi’dir. Fatma Ulviye Sultan adlı bir ablası ve babasının Şadiye Müveddet Kadınefendi ile evliliğinden olma Mehmed Ertuğrul adlı erkek kardeşi vardır. Sabiha Sultan kimi sözlü kaynaklara göre Emine Nazikeda Kadın Efendi babasını ziyaret için Adapazarı’nda bulunduğu sırada doğum yaptığından dedesinin Adapazarı Beynevit'te bulunan köy evinde dünyaya gelmiştir ve bu sebeple Adapazarlı kabul edilir[1].

Genç kızlığı sırasında İran Şahı Ahmet Şah Kaçar ve Çanakkale Savaşı kahramanı Mustafa Kemal Paşa kendisiyle evlenmek için talip oldular[2]. Sabiha Sultan son halife Halife Abdülmecit Efendi’nin oğlu olan kuzeni Ömer Faruk Efendi ile evlendi ve Neslişah Hanzade Necla adında 3 kızları oldu. Ailesiyle birlikte Tophane Müşiri Zeki Paşa Yalısı’nda yaşadı.

1924 yılında Osmanoğulları ailesinin diğer fertleri ile birlikte sürgün edildi. Birkaç ay İsviçre’de sonra Fransa’da ve ardından Mısır’da yaşadı. Kızlarının üçünü de Mısır Hıdiv ailesinin fertleriyle evlendirdi. 1948 yılında eşi Ömer Faruk Efendi’den boşandı. 1952’de Osmanlı Hanedanı’nın hanım mensuplarının Türkiye’ye dönüşüne izin verilmesi üzerine ülkesine döndü Türk vatandaşlığına geçti İstanbul’a yerleşti ve “Osmanoğlu” soyadını aldı.

26 Ağustos 1971’de kızı Hanzade Sultan’ın Yeniköy’deki yalısında hayatını yitirdi. Aşiyan Mezarlığı’na defnedildi.
ALINTI
__________________
“çirkinsiniz ve bu fiziksel değil.”
Cevapla Yeni konu oluştur

İçeriği Sosyalleştir


Şu anda bu konuyu görüntüleyen etkin kullanıcılar: 1 (0 üye ve 1 konuk)
 


© İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren ForumIRC.Com sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.