ForumIRC.Com

ForumIRC.Com (https://www.forumirc.com/)
-   Psikoloji (https://www.forumirc.com/psikoloji/)
-   -   Psikolojide renkler ve renklerin etkileri (https://www.forumirc.com/psikoloji/252-psikolojide-renkler-ve-renklerin-etkileri.html)

Painfully 14 Nisan 2021 08:48

Yanıt: Psikolojide renkler ve renklerin etkileri
 
SARI

Sarı geçiciliğin ve dikkati çekiciliğin ifadesidir. O yüzden tüm dünyada taksiler sarıdır. Dikkat çeksin ve geçici olduğunu bilsinler diye. Araba kiralama firmaları logolarında hep sarıyı kullanırlar.

O yüzden dünyada hiçbir banka ambleminde, bildiğimiz sarıyı kullanmaz. (Portakal ve bronz ya da bakır kimi zaman yer alabilir.) Paranın geçici değil, kalıcı olmasını isterler. "Parayı yatırın ve unutun lütfen" demenin bir yoludur bu. Ülkemizde (belkide tüm dünyada) sarı rengi kullanan tek banka Vakıfbank'tır.

Sembolizmde sarı; geçiciliği, ölümü hatırlatır. sarı odalarda çocukların daha çok ağladığı, büyüklerin daha sinirli oldukları tespit edilmiş. İlginçtir bir çok hayvan öfkesini göstermek için kırmızıdan çok sarıyı kullanır. Sinirlendiklerinde renkleri sarıya dönüşür. En az pigmentle yaratılan renk olduğu için tabiatta en çok rastlanan renklerden biridir.

Painfully 14 Nisan 2021 08:48

Yanıt: Psikolojide renkler ve renklerin etkileri
 
BEYAZ

Beyaz istikrarı, devamlılığı ve temizliği simgeler. Beyaz elbiseler sizin temiz olduğunuz imajını verir. İş görüşmelerinde beyaz giymeniz "yavaş ama kalıcı, devamlı bir personel" izlenimi verecektir.

eQuaL 22 Haziran 2021 06:53

Yanıt: Psikolojide renkler ve renklerin etkileri
 
Renkler görsel anlamda iyi uyarıcılardır. Bu yüzden şirketler etik/ahlak dışı dahi fiyat, perakende kuralları benimsemiş olsalar dahi, bu şekilde algı yönetiminde bulunurlar. Göze sıcak gelen renkler "-acıkmayı, alışveriş yapmayı" bilinç altını tetikler. Hatta bunu müzik unsuru ile de bütünleyip, algı yönetimini tamamlarlar. Güzel bir yazı dizisi olmuş, eline sağlık.


Forum saati GMT +3 olarak seçilmiştir.
Şuanki saat: 09:27.

Powered by vBulletin® Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2021, Jelsoft Enterprises Ltd.