ForumIRC.Com

ForumIRC.Com (https://www.forumirc.com/)
-   Psikoloji (https://www.forumirc.com/psikoloji/)
-   -   Duyumlar Ve Algı (https://www.forumirc.com/psikoloji/255-duyumlar-ve-algi.html)

Painfully 14 Nisan 2021 09:16

Duyumlar Ve Algı
 
Duyumlar Ve Algı;

Çevremiz ile ilgili bilgiler duyularımız yoluyla gelmektedir. Renklerin ayırd ediciliği,müziğin ritimlerinin yorumlanması veya dokunduğumuz bir nesnenin ısısının ne olduğuna karar verişimiz hep duyularımız ile ilgilidir.

Duyum ise duyu organlarının,çevredeki enerji vasıtasıyla uyarılması sonucunda ortaya çıkan nörofizyolojik süreçler olarak tarif edilebilir. Belli başlı duyu sistemleri ise görsel sistem,işitme sistemi,koklama sistemi ve tat sistemidir.

Algı ise duyumdan farklı olarak,“Duyu organlarımızca taşınan duyusal verileri örgütleyip yorumlayarak insanoğlunun çevresindeki nesne ve olaylardan oluşan uyaranlara anlam verme sürecidir.”
Algı süreçleri ile ilgili olarak en önemli konuları şöyle sıralamak mümkündür.

Nesnelerin Ayırdedilmesi: İnsan çevresini gelişigüzel bir düzen içerisinde algılamamaktadır.
Duyusal girdileri derler,toparlar,bir düzene sokar ve onlara bir anlam verir. Biz bu sürece nesnelerin ayırdedilmesi diyoruz.
Algısal değişmezlikler: En önemli iki değişmezlik,renk ve parlaklık değişmezliği ile biçim ve büyüklük değişmezliği dir. Nesne üzerine düşen ışığın şiddeti ne olursa olsun az veya fazla,rengi ve parlaklığı değişmez.”Gündüz beyaz algılanan kar,gece siyah görünmez.” Nesneleri,bizden değişik uzaklıktaki mesafelerden algılamamıza rağmen büyüklüklerini aşağı yukarı değişmez bir şekilde aynı görmeye devam ederiz.”Kapı boyutlarının açılırken algılanan şekli.

Algısal Yanılmalar: Suya sokulan bir sopayı suya girdiği noktada kırık görmemiz veya lunaparktaki aynalarda seyrettiğimiz çarpık görüntüler fiziksel yanılmalardır. Diğer tip yanılmalar algı sistemimizden kaynaklanan algısal yanılmalardır. Zaten psikolojinin ilgi alanına giren yanılmalar algısal olanlardır.
Bu üç algı süreci dışında,Derinlik Algısı,Hareket Algısı,Sosyal Algı gibi algı türlerinden de bahsetmek mümkündür.

-Alıntıdır...


Forum saati GMT +3 olarak seçilmiştir.
Şuanki saat: 21:29.

Powered by vBulletin® Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2021, Jelsoft Enterprises Ltd.