ForumIRC.Com

ForumIRC.Com (https://www.forumirc.com/)
-   Yaşam ve Detay (https://www.forumirc.com/yasam-ve-detay/)
-   -   Göktürk Uyduları, Manavgat ve Marmaris'te Yangının Yarattığı Tahribatı... (https://www.forumirc.com/yasam-ve-detay/2437-gokturk-uydulari-manavgat-ve-marmariste-yanginin-yarattigi-tahribati.html)

Dea Dia 01 Ağustos 2021 18:28

Göktürk Uyduları, Manavgat ve Marmaris'te Yangının Yarattığı Tahribatı...
 
Göktürk Uyduları, Manavgat ve Marmaris'te Yangının Yarattığı Tahribatı Gözler Önüne Serdi

Göktürk-1 ve Göktürk-2 uyduları, Manavgat ve Marmaris'te devam etmekte olan yangınları yüksek çözünürlüklü hâlde görüntüledi. Elde edilen görüntüler bakanlıklara ve ilgili kurumlara gönderildi.

Bilindiği üzere Türkiye, son günlerde güney kesimlerinden birçok yangın haberi ile sarsıldı ve bunlardan bazıları hâlâ devam etmekte. Hâlihazırda 112 yangının 107'si yangın kontrol altına alınmışken 3 tanesi Muğlada ve 2 tanesi Antalya'da olmak üzere 5 yangın devam ediyor.

Türkiye’nin yüksek çözünürlüklü keşif uyduları Göktürk-1 ve Göktürk-2 de bu yangınların yarattığı tahribatı ortaya koymak adına Antalya/Manavgat ve Muğla/Marmaris’teki yangınları görüntüledi.

Görüntüler bakanlıklara ve ilgili kurumlara iletildi:

https://www.webtekno.com/images/edit...8ffdae906.jpeg

Uyduların elde ettiği görüntülerin Marmaris ve Manavgat’ta yangınla mücadele etmeye devam eden bakanlıklara ve ilgili kurumlara iletildiği bilgisine de ulaşıldı. Hektarlarca alanın alanın tahrip olduğuna işaret eden görüntülerin, yangın söndürme ekiplerinin koordine edilmesine faydada bulunması umuluyor.

https://www.webtekno.com/images/edit...15fc20a2d.jpeg

Bahsi geçen uyduların görevleri neler diye merak edecek olursanız; Göktürk-1 uydusu, hem sivil hem de askeri uygulamalar için çok yüksek çözünürlüklü uydu görüntüleri sağlarken, Göktürk-2 uydusu da yeryüzünün 3 boyutlu haritalarının hazırlanmasında kullanılabilecek stereo görüntüleme imkânları da sunan yüksek manevra kabiliyetine sahip.

webtekno


Forum saati GMT +3 olarak seçilmiştir.
Şuanki saat: 09:23.

Powered by vBulletin® Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2021, Jelsoft Enterprises Ltd.