Atatürk'ün Mektupları,Telgrafları ve Mülâkatları

Painfully

Well-Known Member
Yanıt: Atatürk'ün Mektupları,Telgrafları ve Mülâkatları

Curtis Lafrance’a Yazdığı Mektup

On yaşındaki Amerikan çocuğu Curtis Lafrance’a 27 Ekim 1923 tarihinde yazmış olduğu mektup.

27 Ekim 1923
Mr. Curtis Lafrance’a

Mektubunuzu aldım. Türk vatanı hakkındaki alaka ve temenniyatınıza teşekkür ederim. Arzunuz veçhile bir adet fotoğrafımı leffen gönderiyorum. Amerikanın zeki ve çalışkan çocuklarına yegane tavsiyem: Türkler hakkında her işittiklerine hakikat nazariyle bakmayıp kanaatlerini mutlaka ilmi ve esaslı tahkikata istinat ettirmeye bilhassa atf-ı ehemmiyet eylemelidir. Hayatta nail-i muvaffakiyet ve saadet olmanızı temenni ederim.

Türkiye Reisicumhuru
Gazi Mustafa Kemal

Painfully

Well-Known Member

1914 Tarihinde Bir Arkadaşına Yazdığı Mektup

Mustafa Kemal’in bir arkadaşına yazdığı aşağıdaki mektup, 1918 yılında Minber gazetesinin 18. sayısında “Nühüfte Bir Sima” başlığı altında çıkan bir makale içinde yayımlanmıştır.

“Sofya dan İstanbul’a gidip “…” gören ve benim arkadaşımdan bir zata “…” nın odası kapısında bir münasebetle adımın geçmesi üzerine “…” aynen:

-Onun yüzünü şeytan görsün. Diyor. İstanbul’a gidip bu gibi insanların yüzlerini görmek bana eza verecektir.

Bundan başka birtakım insanlar vardır ki benimle gayet samimi arkadaş gibi göründükleri halde, bilmem geçmişin bazı suni tefehhümlerinden mi, yoksa bazı meslek ve meşrep anlaşmazlıklarından mı nedir, hakkımdaki fikirleri daima menfidir. Mesela “…” ın beni biraz methetmesi üzerine, bu methedişin ne suretle aleyhime tefsir edildiğini sen pekala bilirsin. Ve ben zannediyorum ki bazı kimseler bugün ve gelecekte herhangi anlaşmazlık zemini kalmamak ve bu suretle vatan ve millete hizmet (!) eğlenmiş olmak itikadiyle, benim her ne suretle olursa olsun vücudumu ortadan kaldırmayı dahi caiz görüyorlar. Bu suretle düşünmekte olduğumuz kadar haksız olduklarını izahat lüzum görmem. Çünkü siz benim fikir ve hislerimi değil kalp ve vicdanımı bilirsiniz.

Pekala bilirsiniz ki benim bütün hayatımda bu ana kadar takip ettiğim gaye hiçbir vakit şahsi olmamıştır. Her ne düşünmüş ve her ne etmiş isem daima memleketin, milletin ve ordunun nam ve menfaatine olmuştur. Hiçbir zaman şahsımın teferrüt ve temeyyüzünü nazarı dikkate almamışımdır.

Eğer o yaratılışta olsaydım, maalesef sergüzeştçiliğe pek müsait olan muhit ve vaziyetlerde fırsatlar eksik değildi. Bugün dahi mesleğim, geçmişte olduğunun aynıdır. Gayesi vatan ve milletin kurtarılması ve ordunun ıslahı noktasında toplanan ve gayesi nezih ve her türlü şahsi hislerden uzak olarak takip edenlerle beraber çalışmak bence pek şerefli bir çalışmak olur.

Bu şartın mevcut olmayışı halinde memlekete zararlı olmaktan Allah beni korusun. Katiyen şahsi gücenikliklerimi bir takım menfi teşebbüslerle tatmine kalkmak adiliğine tenezzül etmem. En çok yapacağım şey, istifa edip tevekkül içinde maişetimi temin yollarına başvurmaktan ibaret olur.

Hangi tarafın galip geleceğine dair olan fikri kanaatimi söylemek istemem. Nazik ve mühim bir devre içinde bulunduğumuza şüphe yoktur. Almanlar büyük ve hayrete şayan bir saldırışla bir çok Fransız kalelerini çiğneyerek sağ cenahı ile Paris’i geçip Fransız ordusunu arkası İsviçre’ye olmak üzere sıkıştırdı. Bu Almanların biricik maksadı olduğunda ve ona da muvaffakiyet elverdiğinde herkes aynı fikirdeydi. Ve bütün kainat artık son ve kati meydan muharebesine ve onun neticesine intizar ediyordu. Halbuki bu neticeye karşılık, Alman ordularının Fransız ordusu karşısında yüzlerce kilometre geri çekildiği görüldü.

Şarkta, Ruslarla Almanlar ve Avusturyalılar arasında cereyan eden vakalarda Şarki Prusya’da Ruslar bozuldu, fakat güneyde Rusların pek üstün kuvvetleri karşısında Avusturya ordusu çekiliyor. Batıda Fransız ordusu taarruza hazır. Binaenaleyh Alman ordusu serbest değil. Şarkta Rus ordusu üstün ve Avusturya ordusu çekilmeye mecbur.

Vaziyeti şöyle tefsir edebiliriz: Almanlar Fransızlar ordusunu kati meydan muharebesiyle henüz mağlup edemeyeceklerini ve Avusturya ordusunun üstün Ruslar karşısında dana ziyade mukavemet edemeyeceğini görerek Garp’te bütün ordu ile geri çekilerek nispeten doğuya yaklaşmak ve sonra Fransız ordusu karşısında bir müdafaa ordusu terk ederek geri kalan ordularıyla doğuya dönüp Avusturya ordusuyla birlikte Rus ordusunu vurmak istiyorlar.

Pek güzel! Fakat bu defa Rus ordusu geriye, doğuya çekilmeye başlarsa ve bu orduyu yakalayıp ezmek mümkün olmazsa ve diğer taraftan Fransız ordusu mukavemet için yardım istemeye mecbur olursa bu defa yine doğuda Ruslara karşı bir müdafaa kuvveti bırakıp batıya mı dönülecek? Ve böyle mekik gibi bir doğuya, bir batıya gide gele Alman ordusunun hali ne olur.

Aziz kardeşim, hürriyet ilanı günlerinde bilmem nerede nutuk söylemeye kalkıp da iki şaklak üzerine hitabet kürsüsünden inen ve “niye indin?” sualine karşı: “Ne “…” şaklak ettiler ya! Demek iş bitti!” diyen ağanın hali olmaz mı?

İşte bugünkü halimizi bir mizah diliyle ifade etmek istersek acaba aynı cümleyi tekrar edemez miyiz?”

4 Eylül (1914) M. Kemal

Painfully

Well-Known Member

Ernest Jackh’a Yazdığı Mektup

Çanakkale 2 Eylül 1915

Gelibolu yarımadasında yaralanan ve sakatlanan Osmanlı askerleri için topladığınız ianeye benim ve Mareşal Liman Von Sanders’in teşekkürlerini sunarım. Yolladığınız bir milyon marka “Jackh Fundu” ismini verdik. Kaderin savurduğu her haşin darbeye bizimle katlanmakla kalmayıp bundan doğan ıstırapları da hafifletmek için akla gelen her yardımı esirgemeyen siz sadık dosta Fevzi Bey de (Çakmak) selamlarını ve teşekkürlerini yollar.

M. Kemal

Painfully

Well-Known Member

Atatürk’ün Askerlik Mesleğinden İstifa Ettiğini Bildiren Telgrafı

(Mustafa Kemal’in 9 Temmuz 1919’da Erzurum Vilayeti Aliyesine (bugünkü adıyla Erzurum Valiliği’ne) gönderdiği, askerlik mesleğinden istifa ettiğine dair telgraf)

ERZURUM VİLAYETİ ALİYESİNE
(YÜCE ERZURUM VALİLİĞİNE)

9 Temmuz 1919 - Erzurum

Mübarek vatan ve milleti parçalanmak tehlikesinden kurtarmak, Yunan ve Ermeni isteklerine kurban etmemek için açılan milli savaşmalar uğrunda milletle beraber serbest surette çalışmağa askeri ve resmi sıfatım artık engel olmaya başladı. Bu gaye-i mukaddese (kutsal amaç) için milletle beraber sonsuza kadar çalışmağa mukaddesatım (kutsal şeylerim) adına söz vermiş olduğum cihetle, pek aşıkı bulunduğum yüce askerlik mesleğine bugün veda ve istifa ettim. Bundan sonra milli ve kutsal gayemiz için her türlü fedakarlıkla çalışmak üzere sine-i millette (milletin bağrında) bir ferd-i mücahit (savaşçı kişi) suretiyle bulunmakta olduğumu tamimen arz ve ilan eylerim.

M. KEMAL

Painfully

Well-Known Member

Atatürk’ün Batı Cephesi Komutanına Telgrafı

(TBMM Başkanı Mustafa Kemal’in Batı Cephesi Komutanına telgrafı)

“… Siz orada yalnız düşmanı değil, milletin tersine dönmüş talihini de yendiniz. İstila altındaki talihsiz topraklarımızla beraber bütün vatan, bugün en uzak köşelerine kadar zaferinizi kutluyor. Düşmanın istila hırsı, azminizin ve vatanseverliğinizin yalçın kayalarına başını çarparak paramparça oldu…”

Painfully

Well-Known Member

Atatürk’ün Annesine Çektiği Cevap Telgrafı

(Zübeyde Hanım’ın, oğlu Atatürk’e Mareşal rütbesi ve Gazi ünvanı verilmesi dolayısıyla tebrik telgrafı)

27 Eylül 1921

“… Milletin hakkınızdaki bu sevgi ve itimadı, benim kadar kimseyi duygulandıramaz. Kız kardeşinle beraber alnından öperek ve bağrımıza basarak, seni tebrik ederiz.”

(Atatürk’ün, annesi Zübeyde Hanım’ın çektiği telgrafa verdiği cevap)

29 Eylül 1921

“... Benim için dünyevi mükafatların en yücesi olan tebrikatınızla mesut oldum.”

Painfully

Well-Known Member

Atatürk’ün Türk Ordusunu Öven Telgrafı

(Başkumandan Mustafa Kemal’in Türk Ordusunu öven telgrafı)

20 Eylül 1921

NEFERLERE

Kurtuluş için yaptığımız bu savaştan çok daha evvel sizi başka muharebe meydanlarında da tanımış idim. Dünyanın hiçbir ordusunda yüreği seninkinden daha temiz, daha sağlam bir askere rast gelinmemiştir. Her zaferin mayası sendedir. Kanaatinle, imanınla, itaatinle hiçbir korkunun yıldıramadığı demir gibi pak kalbinle düşmanı nihayet alt eden büyük gayretin için minnet ve şükranımı söylemeyi nefsime en aziz bir borç bildim. Sizin gibi kumandanları, zabitleri, neferleri olan millete, yad elleri altında köle olmak mümkün değildir. Bu defa Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin hakkımda yeni bir rütbe ve Gazi unvanıyla tecelli eden iltifat ve teveccühü, doğrudan doğruya size racidir. Milletin verdiği bu rütbe ile yükselen ordu, en şerefli, en ulu bir gaza ile mümtaz olan gene ordudur. Sizin kahramanlığınızla, sizin gösterdiğiniz nihayetsiz kahramanlıklar bu unvanı ve rütbeyi ancak size izafe ederek, bütün askerlik hayatımın en büyük sermaye-i iftiharı olarak taşıyacağım. Cenabı Hak giriştiğimiz kurtuluş mücadelesinde şerefli silah arkadaşlarıma kendilerinin temyiz eden asaletin, civanmertliğin, kahramanlığın hakkı olan kati halası nasip etsin.

Başkumandan Mustafa Kemal

Painfully

Well-Known Member

Atatürk’ün Lozan’da Elde Edilen Başarıdan Dolayı İsmet Paşa’ya Gönderdiği Telgraf

(Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Başkomutan Gazi Mustafa Kemal’in İsmet Paşa’ya gönderdiği Lozan Konferansı’nda başarı gösteren Türk delegelerini kutlayan telgrafı)

Lozan’da Delegeler Heyeti Başkanı Dışişleri Bakanı İsmet Paşa Hazretleri’ne

Millet ve hükümetin zatıalilerine vermiş olduğu yeni görevi başarıyla sona erdirdiniz. Memlekete birbiri ardınca yaptığınız yaralı hizmetlerle dolu ömrünüzü bu defa da tarihi bir başarıyla taçlandırdınız. Uzun çarpışmalardan sonra vatanımızın barış ve istiklale kavuştuğu bu günde, parlak hizmetiniz dolayısıyla zatıalinizi, pek sayın arkadaşlarımız Rıza Nur ve Hasan Beyleri ve çalışmalarınızda size yardım eden bütün Delegeler Heyeti üyelerini şükran duygularımla kutlarım.

Gazi Mustafa Kemal
Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı
Başkomutan

Painfully

Well-Known Member

Atatürk’ün İzmir’in Kurtarılması Dolayısıyla Türk Ordusu'na Gönderdiği Teşekkür Mesajı

(Başkomutan Mustafa Kemal’in İzmir’in kurtarılması dolayısıyla Türk Ordusuna gönderdiği teşekkür mesajı)

9 Eylül 1922

Birinci, İkinci Ordulara; Beşinci ve Üçüncü Kolordu Komutanlığına

İlk verdiğim Akdeniz hedefine varmakta orduların gösterdiği gayret ve fedakarlığı hürmet ve takdirle yadederim. Elde edilen büyük zaferde gerçek yapıcı olan kıymetli arkadaşlarıma en samimi şekilde teşekkür eder, tebriklerimi bildiririm. Orduların bundan sonra verilecek hedeflerin elde edilmesinde de aynı istek ve fedakarlığı göstereceklerine itimadım tamdır.

Başkomutan Mustafa Kemal

Painfully

Well-Known Member

Atatürk’ün Meclis-i Milli'nin Toplantı Yeri Hakkındaki Telgrafı

(Mustafa Kemal’in Meclis-i Milli'nin toplantı yeri hakkındaki telgrafı)

18 Kasım 1919

Sivas Valisi Reşit Paşa Hazretlerine

Dersaadetin işgali ve İtilaf devletlerinin tesiri altında bulunması mahzuru aziminden başka Rum ve Ermenilerin İstanbul’daki faaliyeti hazıraları vesair mahzurlar nazarı dikkate alınarak Heyeti Temsiliye emniyeti tamme husulüne kadar nizamnamemizin onbirinci maddesine istinaden hariçte kalarak vezaifi milliyesine devam etmeye karar vermiştir. Bu husustaki mutalaalarının serian işarı rica olunur.

Heyeti Temsiliye namına
Mustafa Kemal

Painfully

Well-Known Member

Atatürk’ün Meclis-i Mebusan Reisliği'ne Çektiği Telgraf

(Mustafa Kemal’in Anadolu ve Rumeli Müdafaai Hukuk Cemiyeti Heyeti Temsiliyesi namına, Meclis-i Millinin açılması üzerine Meclis-i Mebusan Reisliğine çektiği tebrik telgrafı)

14 Ocak 1920

Meclis-i Mebusan Riyaseti Celilesine

Hakimiyeti milliyenin en mühim bir devrei hayatiyemizde uzun bir müddet tecelli ettirilmemiş olmasından mütevellit mücahedatımız, muhterem Meclisi Millinin küşadiyle neticelerinden birini istihsal etmiş oluyor. Heyeti milliyemiz, mukadderatı milliyeyi en meşru ve en kanuni mercii tetkik ve muhakemesi olan muhterem Meclise tevdi etmiş olmakla müftehir ve bahtiyardır. Anadolu ve Rumeli Müdafaai Hukuk teşkilatı altında kuvvetlerini, emellerini ve ruhlarını birleştirmiş olan millet, bu günden itibaren yalnız kendi iradesini temsil ve bilfiil hakim kılacak olan meclisin nigehbanı vaziyetindedir ve İstiklal ve mevcudiyetinin sonuna kadar müdafaası emrinde onun en fedakar bir istinadgahıdır. Heyetimiz bu itibar ile Meclisi Milliye matuf olan amal ve metalibi milliyenin kuvvet ve mahiyeti hakkında olduğu gibi bu günden itibaren mebusanı muhteremenin duşu ameline raci kalacak olan mesuliyeti tarihiyenin derecesi hususunda da muhterem mümessillerimizin vukuf ve metanetinden em,in ve mutmain olarak tebrikatı ihtiramkaranesini takdim ve heyeti muhteremeye iblağını istirham eyler olbabta.

Anadolu ve Rumeli Müdafaai Hukuk Cemiyeti
Heyeti Temsiliyesi namına
Mustafa Kemal

Painfully

Well-Known Member

Atatürk’ün İngilizlerin İstanbul’u İşgali Hakkındaki Telgrafı

(Mustafa Kemal’in İngilizlerin İstanbul’u işgali hakkındaki telgrafı)

16 Mart 1920

Erzurum Vilayetine, Kumandanlıklara ve Cemiyetlere gönderilen tamim.

Bilumum vilayet ve kumandanlıklara ve Müdafaai Hukuk Cemiyetine

1- İngilizler Dersaadetteki müessesatı Hükumeti cebren işgal ve telgrafhanelere vaziyed ederek Anadolu ile payitahtın muhaberatını kateylemişlerdir. Bu vaziyet karşısında milletle müştereken Temsiliyece vukubulacak bilumum mesaide şimdiye kadar her vesile ile isbatı hamiyet eylemiş bulunan büyük ve küçük tekmil telgraf memurlarının muavenetlerine intizar eder.

2- İngilizlerin milletimizi iğfal için çekecekleri telgrafnameler hakkında umumun nazarı dikkatini celbederiz.

Heyeti Temsiliye namına
Mustafa Kemal

Painfully

Well-Known Member

Atatürk’ün Meclis Reisliği'ni Kabulü Hakkındaki Telgraf

(Atatürk’ün Meclis Reisliğini kabulü hakkındaki telgrafı)

24-25 Nisan 1920

Gayet aceledir:
15. Kolordu Kumandanı Kazım Karabekir Paşa Hazretlerine

Meclise bugün şahsıma hedefi ta’riz ittihaz eden propagandacıların neticei mesailerinden menafii vataniyeyi müteessir etmemek için şahsıma hiçbir mevki verilmemesini sureti samimanede rica eylediğim, tadad ettiğim mahzurlara rağmen Meclis 120 mevcuttan 110 rey ile acizlerini makamı riyasete intihap etti. Vaziyeti hazıranın icabatı müşkilesi karşısında bu vazifeyi ademi kabulde israr ettiğim takdirde belki bir inhilal vuku olabilirdi. Bu sebeple vazifei riyaseti kabul ettiğimi arz eylerim.

Millet Meclisi Reisi
M. Kemal

Painfully

Well-Known Member

Atatürk’ün İcra Vekilleri Seçimi Hakkındaki Telgrafı

(Atatürk’ün, Yirminci Kolordu Kumandanı Ali Fuat Paşa’ya, icra vekilleri seçimi hakkında çektiği telgraf)

2 Mayıs 1920

Ankara

Gevyede Yirminci Kolordu Kumandanı Ali Fuat Paşa Hazretlerine

Büyük Millet Meclisinin muhtelif icra selahiyetlerini Meclis namına takip edebilmek için her hizmete bakmak üzere Meclis tarafından birer İcra Vekilinin intihabı kararlaştırılmıştır. Bu meyanda Müdafaai Milliye ve Erkanıharbiye Vekaletine sizlerin bilfiil cephede askeri harekatın başında bulunmanız nesebile Ankara`ya gelmiş olan Fevzi Paşa`nın Müdafaai Milliye Vekaletine ve Miralay İsmet Beyin Erkanıharbiye Vekaletine tayinleri buraca münasip görülmektedir. Fikir ve mütalaalarınızın sür`atle bildirilmesini rica ederim.

Büyük Millet Meclisi Reisi
Mustafa Kemal

Painfully

Well-Known Member

23 Nisan’ın Milli Bayram Olarak Kabul Edildiğine Dair Telgraf

(Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açıldığı gün olan 23 Nisan’ın Milli bayram olarak kabul edilmesi dolayısıyla Türkiye Büyük Millet Meclisi Reisi Mustafa Kemal’in telgrafı)

23 Nisan 1921

Kastamonu, Anadolu ve Rumeli Müdafaai Hukuk Cemiyeti Heyeti Merkeziyesine

Davayı halas ve istiklal ile kıyam eden tekmil Anadolu’nun bu mukaddes davayı temsil ve müdafaa için vücuda getirdiği Türkiye Büyük Millet Meclisi 336 senesi Nisanının yirmi üçüncü günü açılmıştır. Yeni ve ulvi bir tarihe başlangıç olan bu mübeccel günü hatırai millette edebiyen yaşatmak üzere Meclisimiz bugün yirmi üç Nisan tarihinin Milli bayram addini bir kanunu mahsus ile kabul etmiştir. Bu mukaddes tarihi vücuda getiren mücahedatı milliyenin en canlı ve fedakar amili bulunan Anadolu ve Rumeli Müdafaai Hukuk heyetlerini kemali samim ve hararetle tebrik eder ve bu tebrikatın bilumum kaza, nevahi ve mahallat heyatı idarelerine de iblağını rica eylerim efendim.

Türkiye Büyük Millet Meclisi Reisi

Painfully

Well-Known Member

Atatürk’ün Başyaver Salih Bey Aracılığıyla Latife Hanım’a Telgrafı

(Atatürk’ün İzmir’de Lâtife Hanım’a telgrafı 19 Ocak 1923)

19.1.339

Şifre

İzmir’de Başkumandanlık Seryaveri Kaymakam Salih Bey’e

Lâtife Hanımefendi’ye: Teessüratıma bütün kalbinizle iştirak edeceğinize tamamen eminim. Validemin son saatlerini sizin şefkatkâr ihtimam ve dikkatiniz altında geçirmiş olması cidden beni müteselli ediyor. Çok teşekkür ederim.

Haber-i zıya üzerine İzmit’te bana bir gece için mülâki olan halam ve hemşirem ve görüşmek üzere gelen Halide Hanım muhabbetle gözlerinizden öperler. Yarın akşam Bursa’ya hareket edeceğim. Orada takriben iki gün kaldıktan sonra Balıkesir’e hareket edeceğim.

Gazi Mustafa Kemal

Painfully

Well-Known Member

Atatürk’ün Yaveri Salih Bozok’a Telgrafı

(Atatürk’ün Ankara’dan, İzmir’de bulunan Başyaver Salih (Bozok) Bey’e gönderdiği telgraf “Muhtemelen 1922 yılı Kasım ayı sonları”)

İzmir’de Göztepe’de Başkumandan Yaveri Salih Bey’e

Lâtife Hanımefendi’nin hakkımızda gösterdikleri eser-i nezaket ve necabete validemle beraber çok teşekkür ederiz. Maatteessüf validemin hastalığı birdenbire şiddetlendi. İyileşmesini beklemek zorundayız.

Mustafa Kemal

Painfully

Well-Known Member

Atatürk’ün İzzettin Çalışlar’a Tebrik Telgrafı

(Atatürk’ün Büyük Taarruz’da I. Kolordu Komutanı Albay İzzettin (Çalışlar) Bey’e gönderdiği tebrik telgrafı “2 Eylül 1922”)

Garp Cephesi Dördüncü Kolordu vasıtasıyla
Birinci Kolordu Kumandanı İzzettin Beyefendi Hazretleri’ne

İki sene evvel müşkül şerait içinde on misli kuvvete karşı günlerce müdafaa ederek terk etmek mecburiyetinde bulunduğumuz Uşak’ı kahramanca istirdadınızdan ve bütün Yunan ordusunu meyus ve perişan eden kahramanane takibinizden dolayı sizi ve kahraman askerlerinizi tebrik eder ve ricat edenlerin imha-yı tammına intizar eylerim.

Milletimiz sizin gibi kumandanlarla müftehirdir.

2 Eylül 1338
Başkumandan
Mustafa Kemal

Painfully

Well-Known Member

Atatürk’ün Memduh Şevket Bey’e Telgrafı

(Büyük Millet Meclisi Reisi ve Başkumandan Gazi Mustafa Kemal’in, Memduh Şevket (Esendal) Bey’in 21 Ocak 1922 tarihli mektubuna cevap telgrafı 7 Mart 1922)

Ankara
7/3/22

Memduh Şevket Bey’e

21 Kânunusani 38 tarihli mektubunuzla melfufunu aldım. İstitlâât ve tetkikat-ı âlinizi şayân-ı istifade buldum. Umumiyetle münasebat-ı hariciyemiz hakkında hükûmetimizin nokta-i nazarını Büyük Millet Meclisi’nin 1 Mart tarihli celsesinde irad ettiğim nutuk ve programda beyan eyledim. Hariciye Vekâleti bu hususlarda zât-ı âlinizden bazı istizahta bulunacak ve lâzım gelen talimatı tebliğ edecektir. Mesainize teşekkürle muvaffak-ı bilhayr olmanızı temenni eylerim efendim.

Büyük Millet Meclisi Reisi ve Başkumandan Gazi Mustafa Kemal

Painfully

Well-Known Member

Atatürk’ün Halide Edip Adıvar’a Çektiği Telgraf

(Başkumandan Mustafa Kemal’in, Halide Edip Hanımefendinin Garp Cephesine memur edildiğini tebliğ eder mahiyetteki telgrafı)

18 Ağustos 1921

Halide Edip Hanımefendi Hazretlerine

Garp Cephesi
Aceledir

Ordu safları arasında vatanımızın müdafaasına fiilen iştirak için şiddet-i arzu ile vuku bulan müracaat-ı vatanperveraneleri orduca memnuniyetle telakki olundu. Hizmet-i fiiliye-yi askeriyyeye kabul ve Garp Cephesine memur edildiğinizi tebliğ ederim. Keyfiyet cephe kumandanlığına da iş`ar kılındı. İlk vasıta ile cephe karargahına müracaat ve oradan vazifenizin telakki buyurulması rica olunur.

Başkumandan
Mustafa Kemal